مسئولان استانی توجهی به ورزش‌کیک‌بوکسینگ بانوان مهاباد ندارند

مسئولان استانی توجهی به ورزش‌کیک‌بوکسینگ بانوان مهاباد ندارند
دیدگاه‌ها برای مسئولان استانی توجهی به ورزش‌کیک‌بوکسینگ بانوان مهاباد ندارند بسته هستند, 28/10/2017, توسط , در اخبار, روابط عمومی و فرهنگی, فرهنگی

تاریخ: ۰۷:۰۴ – ۱۳۹۶/۰۷/۱۷ کدخبر: ۱۳۹۶۰۷۱۷۰۰۰۰۹۴

در گفت‌وگو با فارس عنوان شد

مسئولان استانی توجهی به ورزش‌کیک‌بوکسینگ بانوان مهاباد ندارند

بازیکن، مربی و سرپرست تیم کیک بوکسینگ بانوان مهاباد گفت: متاسفانه تاکنون هیچگونه مساعدتی از سوی مسئولان ورزش‌های رزمی استان برای ورزش رزمی کیک بوکسینگ مهاباد صورت نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری فارس از مهاباد ، رشته‌های رزمی پس از انقلاب اسلامی بیشتر مورد توجه نوجوانان و جوانان قرار گرفت به طوری که در ۲۰ سال ابتدایی به تعداد باشگاه‌های ورزشی و همچنین رشته‌های مختلف رزمی در کشور افزوده شد.

اما در سال‌های اخیر علاوه بر آقایان، بانوان نیز تمایل بسیاری به حضور در باشگاه‌های ورزش رزمی پیدا کردند که نتیجه آن کسب مدال‌های رنگارنگ در میادین المپیکی و جهانی توسط همین بانوان کشورمان است.

یکی از رشته‌هایی که به نظر می‌رسد با فیزیک بدنی آقایان بیشتر تطابق داشته باشد، رشته ورزش رزمی کیک بوکسینگ است که ترکیبی از بوکس و تکواندو است.

این رشته رزمی به ظاهر خشن و محکم هم‌اکنون در شهرهای کوچک کشورمان نیز در میان بانوان طرفدارانی پیدا کرده است، بانوانی که نشان دادند این توانایی را دارند که با حضور در مسابقات برون مرزی غیر ممکن‌ها را به ممکن بدل ‌کنند.

بر همین اساس خبرگزاری فارس با نسرین ابراهیم‌زاده رزمی‌کار و مربی رشته کیک بوکسینگ بانوان که چند سالی است در مهاباد مشغول به فعالیت در این رشته ورزشی است گفت‌وگویی ترتیب داده است که در ادامه می‌آید.

فارس: از چه زمانی به فعالیت در رشته‌های رزمی علاقه‌مند شدید ؟

ابراهیم‌زاده: فعالیت ورزشی‌ام را با حضور در کلاس‌های آموزش تکواندو از سال ۸۶ آغاز کردم اما چون به ضربات دست نیز علاقه‌مند بودم در سال ۹۱ به رشته رزمی کیک بوکسینگ روی آوردم.

فارس : آیا رشته‌های رزمی مناسب بانوان است ؟

ابراهیم‌زاده: رشته‌های رزمی در ابتدا به نظر سخت و خشن به نظر می‌رسد اما در واقع اینگونه نیست و می‌توان گفت که از جمله فعالیت‌های ورزشی بوده که مناسب بانوان است و باید گفت که افرادی که ورزش‌های رزمی انجام می‌دهند نسبت به سایر فعالان دیگر رشته‌های ورزشی از روحیه‌ای لطیف‌تری برخوردار هستند.

فارس: چگونه به فکر تاسیس باشگاه افتادید؟

ابراهیم‌زاده: پس از سه سال فعالیت در رشته کیک بوکسینگ بیشتر با این رشته آشنا شده و به همراه خواهرم تصمیم به راه‌اندازی باشگاه ورزشی کیک بوکسینگ بانوان گرفتیم، در ابتدا با دو شاگرد کار آموزش را آغاز کرده اما پس از فعالیت‌های مستمر و با همکاری هیئت رزمی شهرستان مهاباد توانسته‌ایم این تعداد را به ۳۰ داوطلب فراگیر این رشته افزایش دهیم که از این تعداد ۱۵ نفر به صورت ثابت در طول این سالها همراه ما بوده‌اند.

فارس: در خصوص توجه و حمایت مسئولان بگویید؟

ابراهیم‌زاده: در سال‌هایی که به همراه خواهرم چه به عنوان یک رزمی‌کار و چه به عنوان یک باشگاه‌دار در حال فراگیری و آموزش این رشته رزمی بودیم هیچگونه مساعدتی از سوی مسئولان ورزش‌های رزمی استان برای ورزش رزمی کیک بکسینگ مهاباد صورت نگرفت و هر آنچه که به دست آورده‌ایم حاصل تلاش و پیگیری‌های خودمان بوده است.

البته این روال همچنان تداوم دارد و این بی‌توجهی به گونه‌ای است که در صورت برگزاری مسابقات کشوری بنده از طریق کانا‌ل های اطلاع‌رسانی خارج از استان در جریان زمان و مکان برگزاری این رقابت‌ها قرار گرفته و هیچ مسئول استانی در این خصوص اطلاع‌رسانی نمی‌کند.

فارس: تا چه میزان تلاش کرده‌اید که دانش خود را از این ورزش به دیگران انتقال دهید؟

ابراهیم‌زاده: در بیشتر مواقع به منظور افزایش توان بانوان ورزشکاری که در این رشته با بنده همکاری دارند خود را ملزم به انجام تمرینات سخت کرده تا بتوانم از لحاظ آمادگی بدنی توانایی ارائه تمرینات مطلوب را به همه رزمی‌کاران حاضر در باشگاه داشته باشم زیرا که معتقدم برای رسیدن به موفقیت باید سخت تلاش کرد و در خصوص این ورزش نیز هم مربی و هم ورزشکار باید به یک اندازه سختی و تلاش داشته باشند.

فارس : وضعیت مسابقات ورزش رزمی بانوان در کشور چگونه است؟

ابراهیم‌زاده: ورزش رزمی بانوان در حالت کلی رو به بهبودی و پیشرفت است به طوری که هر سال کیفیت و کمیت مسابقات نسبت به سال‌های گذشته بالاتر می‌رود اما آنچه که به نظر می‌رسد هرگز بهبود پیدا نکند نحوه داوری مسابقات است که به نظر می‌رسد حق‌کشی در مسابقات ورزشی رزمی بانوان نسبت به بخش آقایان بسیار بالاتر باشد.

فارس: از رقابت‌هایی که در آن حضور محکمی داشته‌اید، برایمان بگویید؟

ابراهیم‌زاده: بنده و خواهرم در آذربایجان‌غربی به عنوان نخستین بازیکنان این رشته شناخته شده و در همین راستا سال گذشته به عنوان نماینده استان در مسابقات قهرمانی چند جانبه کشوری قزوین به صورت انفرادی شرکت کردیم که در نهایت بنده موفق به کسب مقام نخست این دوره از مسابقات شدم و خواهرم نیز به عنوان فنی‌ترین بازیکن شناخته شد.

فارس: در بخش تیمی وضعیت تیم مهاباد کیک بوکسینگ مهاباد چگونه است؟

ابراهیم‌زاده: در بخش حضور تیم کیک بوکسینگ مهاباد، این تیم در قالب تیم استان به همراه چهار ورزشکار از ارومیه و ۱۴ رزمی‌کار از مهاباد در مسابقات کشوری در شهریور ماه تابستان سال گذشته در تهران حضور پیدا کرد و توانست در این مسابقات به مقام سوم تیمی دست پیدا کند.

امسال نیز تیم مهاباد به عنوان نماینده استان در رقابت‌های ماه گذشته‌ قهرمانی کشور که در استان البرز و شهرستان کرج برگزار شد حضور پیدا کرد که با وجود تعداد کم نفرات تیم مهاباد نسبت به سایر تیم‌های کشور باز هم این مهاباد بود که توانست با هفت رزمی‌کار به مقام سوم این دوره از مسابقات کشوری دست پیدا کند تا این تیم در کشور حرفی برای گفتن داشته باشد.

فارس: چه کسانی در موفقیت شما و خواهرتان در زمینه این رشته رزمی به ظاهر سخت و خشن تاثیر گذار بوده‌اند؟

ابراهیم‌زاده: در واقع باید بگویم که حامی اصلی من خانواده‌ام بوده و هستند اگر چه پدر و مادرم در روزهای ابتدایی پرداختنم به این ورزش رزمی تمایلی نشان نمی‌دادند اما با گذشت زمان و کسب موفقیت‌های بنده و خواهرم هم‌اکنون این خانواده‌ام هستند که پشتیبان اصلی بنده و خواهرم در این رشته رزمی هستند.

فارس : وضعیت تیم کیک بوکسینگ بانوان مهاباد در حال حاضر چگونه است و آیا مشکل خاصی در مسیر ورزشی این تیم وجود دارد ؟

ابراهیم‌زاده: در حال حاضر وضعیت تیم کیگ بوکسینگ مهاباد در سطح مطلوبی قرار دارد و خوشبختانه از لحاظ امکانات سالن و تجهیزات لازم این ورزش تا حدودی تامین هستیم اما از لحاظ مالی مشکلات زیادی وجود دارد به طوریکه سال گذشته این تیم را با هزینه شخصی راهی مسابقات کشوری استان قزوین کرده در واقع نبود حمایت کننده مالی یکی از مشکلات اصلی ما است.

فارس: و سخن آخر؟

ابراهیم‌زاده: ورزش برای بانوان از اهمیت زیادی برخوردار است و در زمینه‌ ترویج ورزش در بین این قشر حساس و بسیار مهم و اساسی از جامعه باید دولت برنامه‌ریزی خاصی صورت دهد در صورتی که زیرساخت‌های ورزش ما به خصوص ورزش بانوان به خوبی ایجاد شود و از سوی دیگر حمایت‌های مالی چه از سوی اداره ورزش و جوانان و چه از ادارات و نهادهای مختلف شهر به ورزش صورت پذیرد مطمئنا آثار مطلوبی را در میان نوجوانان و جوانان با خود به ارمغان خواهد داشت .

گفت‌وگو از کیوان علیزاده

http://azarbaijan-gharbi.farsnews.com/news/13960717000094

درباره شیرکو نیک وند